Wybór odpowiedniej kancelarii adwokackiej to kluczowy krok w zapewnieniu sobie profesjonalnej pomocy prawnej. Jednocześnie w świecie, w którym za pośrednictwem internetu można przeglądać setki ofert, dokonanie wyboru nieraz okaże się dużym wyzwaniem. Jak ułatwić sobie to zadanie?
Zwróć uwagę na specjalizację kancelarii adwokackiej
Wybierając kancelarię adwokacką, nie zapominaj o dwóch istotnych filarach: specjalizacji i doświadczeniu. To w tych obszarach tkwi siła, która może zadecydować o pozytywnym zakończeniu Twojej sprawy.
Teoretycznie dana kancelaria adwokacka może podejmować się każdego rodzaju spraw (przepisy nie nakładają tu żadnych ograniczeń). W ten sposób jednak prawnik nie jest w stanie zostać specjalistą w jakiejkolwiek dziedzinie. W końcu o skuteczności przesądza coś więcej niż umiejętność znalezienie odpowiednich przepisów. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak wykorzystać je w praktyce.
Dobrym adwokatem z Twojego punktu widzenia będzie taki prawnik, który ma doświadczanie w sprawach podobnych do Twojej. W końcu jeśli masz problem rodzinny, adwokat specjalizujący się właśnie w zagadnieniach z tego obszaru będzie w stanie pomóc Ci skuteczniej, niż adwokat na co dzień będący karnistą i zaledwie na potrzeby jednego przypadku zapoznający się z przepisami Kodeksu rodzinnego.
Oczywiście nie możesz pominąć też kwestii doświadczenia. Im dłużej prawnik praktykuje w danej dziedzinie, tym lepiej jest w stanie przewidzieć potencjalne trudności, dostosować strategię do indywidualnych przypadków i skutecznie reprezentować klienta. Zwróć również uwagę na osiągniecia - sukcesy z przeszłości to często najlepszy wskaźnik potencjalnych sukcesów w przyszłości!
Koniecznie sprawdź referencje i opinie
W dzisiejszych czasach opinie klientów na stronie kancelarii czy w Google stanowią pewnego rodzaju wizytówkę, która może pomóc w wyborze odpowiedniego adwokata.
Sukcesy kancelarii adwokackiej są nie tylko powodem do dumy dla prawników, ale drogowskazem dla Ciebie. Jeśli adwokaci osiągają sukcesy w podobnych sprawach, może to oznaczać, że skutecznie przeprowadzą Cię przez zawiłości Twojej własnej sprawy. Czytając opinie, zwróć też uwagę na inne kwestie, o których wspominają klienci. Dla owocnej współpracy znaczenie ma bowiem nie tylko skuteczność w działaniu, ale także sposób komunikacji, pozostawanie w stałym kontakcie i umiejętność zrozumienia drugiej strony.
Chcesz, by prawnik reprezentował Cię w sądzie? Dowiedz się, czy jest procesualistą!
Nie bez powodu na stronie kancelarii podkreślam, że jestem procesualistą. Moim zdaniem jest to niemal osobna specjalizacja. Opracowywania strategii procesowej trzeba się nauczyć. Tutaj konieczne jest konsekwentne planowanie działań, przewidywanie ruchów drugiej strony i reagowania na zmiany sytuacji.
To również pewnego rodzaju obycie na sali sądowej, które będzie mieć znaczenie nie tylko dla wyniku sprawy, ale i dla Twojego poczucia bezpieczeństwa.
Wprawdzie każdy aplikant adwokacki musi spędzić wiele godzin w sądzie, ale czy to czyni go dobrym procesualistą? Moim zdaniem opanowanie tych umiejętności wymaga znacznie dłuższej praktyki i ciągłego doskonalenie swoich kompetencji. Jeśli więc potrzebujesz tylko porady prawnej lub pomocy przy sporządzeniu pisma - duże doświadczenie procesowe nie jest niezbędne. Ale jeśli adwokat ma Cię reprezentować podczas postępowania sądowego - jest to kwestia, którą koniecznie trzeba mieć na uwadze.
Na koniec odpowiedz sobie na pytanie - czy dobrze czujesz się w tej kancelarii adwokackiej?
Po wnikliwej analizie specjalizacji, doświadczenia i opinii nadszedł czas na subiektywną ocenę. Kluczowe pytanie, które warto sobie zadać brzmi: "czy dobrze czuję się w tej kancelarii?".
Nie chodzi przecież tylko o znalezienie eksperta. Dobra komunikacja i zaufanie też mają znaczenie w relacji z prawnikiem. Dzielisz się przecież z tą osobą obawami, problemami i życiowymi tragediami. Musisz więc czuć się przy niej bezpiecznie.
Twoje dobre samopoczucie w kancelarii adwokackiej to element, który może sprawić, że cały proces będzie bardziej satysfakcjonujący i skuteczny. Jeśli więc wszystkie wcześniej wymienione kryteria zostały spełnione, a dodatkowo atmosfera sprzyja otwartej rozmowie, to znak, że jesteś we właściwym miejscu!
Artykuł powstał we współpracy z adwokatem Piotrem Sikorskim z adwokacisikorscy.pl
Komentarze