Jesteś tatą nowonarodzonego lub kilkuletniego dziecka i pracujesz na etacie? Chciałbyś zająć się maluszkiem, nie tracąc przy tym urlopu wypoczynkowego? Zobacz, z jakich innych możliwości możesz skorzystać, by otrzymać dni wolne do opieki nad dzieckiem!
Kto może ubiegać się o urlop?
Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo ubiegać się o urlop do wykorzystania na opiekę nad dzieckiem. Dotyczy to nie tylko matek - również ojcowie mogą starać się o dni wolne, by więcej czasu spędzić z maluchem.
Urlop tacierzyński
W przypadku narodzin:
- jednego dziecka pracownicy przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego lub
- od 31 do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci.
Po wykorzystaniu przez matkę minimum 14 tygodni tego czasu, pozostałą część urlopu może ona przekazać ojcu dziecka. Podczas przebywania na urlopie tacierzyńskim pracownikowi przysługuje pełnopłatne wynagrodzenie, które jest wypłacane przez ZUS.
Urlop rodzicielski
Ojcowie mogą skorzystać również z urlopu rodzicielskiego. Wymiar tego urlopu zależy od liczby urodzonych podczas porodu dzieci:
- w przypadku narodzin jednego dziecka - okres ten wynosi do 32 tygodni,
- a gdy rodzicom urodzą się bliźnięta, trojaczki itd. - okres ten wydłuża się do 34 tygodni.
Urlop rodzicielski można wykorzystać w całości, jednorazowo lub podzielić go na maksymalnie cztery krótsze okresy. Rodzice mogą też wspólnie przebywać na urlopie i podzielić go równo między sobą. Warto pamiętać, by wykorzystać tę możliwość zanim dziecko ukończy 6. rok życia - po tym czasie dni wolne przepadają. Wynagrodzenie za ten czas jest pełnopłatne przez ZUS, nie przez pracodawcę.
Urlop ojcowski
Urlop ojcowski wynosi 14 dni kalendarzowych, jest pełnopłatny i można z niego skorzystać, zanim dziecko ukończy 24. miesiąc życia. By go otrzymać, należy złożyć u swojego pracodawcy odpowiedni wniosek oraz okazać skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Okres ten można wykorzystać w całości lub podzielić go na dwa tygodniowe urlopy.
Urlop wychowawczy
Urlop wychowawczy jest bezpłatny - podczas jego trwania i opieki nad dzieckiem pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Okres ten może trwać do 3 lat, a z przywileju mogą skorzystać osoby pracujące ponad 6 miesięcy na podstawie o umowy o pracę. Ponadto, pracodawca nie ma prawa w tym czasie zwolnić osoby przebywającej na urlopie wychowawczym, a po jej powrocie do pracy przywraca ją na pełnione wcześniej stanowisko.
Samotni ojcowie
Jeśli z różnych powodów zajmujesz się nowonarodzonym dzieckiem sam, możesz skorzystać z urlopu macierzyńskiego:
- w całości - w przypadku śmierci matki dziecka,
- w innym wymiarze czasu - jeśli matka po porodzie jest hospitalizowana, to istnieje możliwość wykorzystania urlopu macierzyńskiego za nią. Wymiar urlopu powinien odpowiadać okresowi hospitalizacji matki dziecka.
Komentarze