Praca biurowa charakteryzuje się nie tylko dużą ilością pracy wykonywanej w pozycji siedzącej, lecz również specyficznym dress codem. Większość z takich prac wykonywanych jest z ramienia firmy bądź urzędu, co najczęściej oznacza reprezentowanie swojego pracodawcy poprzez odpowiedni ubiór.
Schludność i prostota
Przede wszystkim pracownicy biur powinni ubierać się schludnie. Wyprasowany garnitur, czysta spódnica, odpowiednio zawiązany krawat czy należycie upięte włosy to podstawa. Zwłaszcza w przypadku, gdy osoba pełniąca dane stanowisko ma bezpośredni kontakt z klientem. Co więcej, warto zachować również umiar i postawić na proste wzory i formy. Wszelkie koronki, mocne kolory czy niecodzienne rozwiązania np. w postaci celowych dziur w spodniach mogą przysporzyć kłopotu i niepotrzebnie zwracać na nas uwagę.
Powściągliwość
Nawet jeśli w danej pracy usłyszymy, że szef daje podwyżki za odpowiedni dekolt, warto zdystansować się do tego typu rad. W wielu firmach takie zachowania są co najmniej nie na miejscu i najprawdopodobniej szybko spotkamy się z reprymendą. Oczywiście dotyczy to również mężczyzn, którzy najczęściej w sezonach letnich mogą preferować krótkie spodenki bądź koszulki polo. Praca biurowa, niezależnie od stopnia sformalizowania, wymaga skupienia od pracowników oraz wysokiej kultury osobistej. Powściągliwy strój pozwoli zachować i jedno, i drugie.
Balans kolorystyczny
Nie na darmo barwą biznesu jest granat. Większość garniturów i spódnic pracowników biurowych jest właśnie w tym kolorze. Balans kolorystyczny pozwoli wyglądać nam w pracy biurowej profesjonalnie. Szczególne uznanie budzą monochromatyczne kolory: czerń, biel lub odcienie szarości. Pomarańcze, czerwienie i zielenie, mimo iż rozweselają nasze życie i pobudzają do działania, mogą działać zbyt rozpraszająco dla innych. Co więcej, przez wielu pracodawców mogą być one postrzegane wręcz infantylnie.
Komentarze